viesu nams

Tel : +371 29479882 | E-pasts : info@minka.lv

KAĶI UN SLAVENĪBAS

Kaķi – mūzas ir atstājuši aiz sevis pēdas, ar prieku dāvājot savu sabiedrību, iedvesmu vai vienkārši morālo atbalstu ģēnijiem un māksliniek ie m, kam tā trūcis.

Fiziķis, elektroinženieris un izgudrotājs Nikola Tesla bērnībā nejuta nekādu īp ašu interesi par zinātni. Taču kādā ļoti aukstā un sausā ziemas dienā atmosfērā uzkrājās milzīgs statiskās elektrības lādiņš. Vakara krēslā, glāstot sava kaķa Mačeka (tulkojumā no serbu valodas tas nozīmē "runcis") muguru, Tesla ieraudzīja, ka runča mugura spīdēja un roka glaudot radīja dzirksteļu birumu. Dzirksteles sprāga ar tādu troksni, ka tās varēja sadzirdēt visā mājā. Staigājot pa tumšajām istabām, runcis nedaudz spīdēja. Šis skats rosināja zēna iztēli un aizsāka viņa centienus izprast elektrību. Ir cilvēki, kas apgalvo, ka Tesla ar savu darbu padarīja iespējamu 20.gadsimtu. Ja tā, tad pasaule ir parādā arī Mačekam, kurš Teslu iedvesmoja.

Vinstons Čērčils bija viens no lielākajiem kaķu cienītājiem pasaules vēsturē. Visu mūžu viņam blakus bija vismaz v iens vai pat vairāki kaķi. Viens no slavenākajiem Čērčila mīluļiem tika dēvēts pavisam vienkārši - par Kaķi. Kādu dienu, kad Čērčils bija Kaķim uzbļāvis un tas bija aizbēdzis no mājām, politiķa logā parādījās izkārtne ar uzrakstu "Kaķi, nāc mājās, viss ir p iedots!". Kaķis patiešām atgriezās, un, lai atgūtu sava mājdzīvnieka labvēlību, Čērčils pasniedza tam īpašu cienastu. Otrā pasaules kara laikā Čērčila redzamākais kompanjons bija Nelsons – liels, melns runcis, kurš sekoja viņam it visur, pat uz svarīgām sap ulcēm. Čērčils teica, ka viņa kaķis esot piedalījies karā, kalpojot par "premjerministra termoforu". Vēlāk viens no Čērčila mīluļiem bija rudais runcis Džoks. Kaķis sēdēja sava saimnieka gultā, kad izcilais vīrs izdvesa pēdējo nopūtu. Čērčils savā testamen tā bija novēlējis savu īpašumu valstij ar vienu nosacījumu: šajā īpašumā vienmēr jādzīvo rudam runcim, vārdā Džoks. Pašlaik šo amatu pilda Džoks V I. Viņu var redzēt šeit.

ASV prezidentam Kelvinam Kūlidžam bija paradums staigāt ar svītraino runci Tīģeri ap kaklu. Tīģerim piemita tieksme uz klejošanu. Kaķis varēja brīvi pastaigāties ap Pensilvānijas avēnijas 1600.namu. Kādu reizi, kad Tīģeris neatgriezā s, noraizējies prezidents spēra izmisuma soli un pieminēja kaķa prombūtni radio uzrunā, lūdzot jebkuru, kurš Tīģeri ir redzējis, atvest to uz mājām. Lūgums tika sadzirdēts. Kaķis tika pamanīts aptuveni pusotru kilometru no Baltā nama un nogādāts mājās.

Jāp iemin arī ASV prezidenta Teodora Rūzvelta iedomīgais kaķis Čībiņa. Kādā valsts banketa laikā veselai diplomātu pr o cesijai nācās iet kaķim apkārt, jo tas bija aizmidzis gaitenī.

ASV prezidenta Džona F.Kenedija meitai Karolīnai bija kaķis Toms. Žaklīnas Onas is Kenedijas lietu izsolē ierāmētu Toma bildi izdevās pārdot par neticamu cenu - 13 000 ASV dolāru.

Aktierisko kaķu saraksta virsotnē lepni gozējas Oranžā – ruda kaķene. Uzņēmusies vairākās filmās, seriālos, kinoprojektos. Slavas zenītu Oranžā sasniedza 1961 .gadā, kopā ar Odriju Hepbernu spēlējot filmā "Brokastis pie Tifānija" ("Breakfast at Tiffany's") un tēlojot viņas kaķi, ko tā arī sauca – par Kaķi. 1962.gadā Oranžās kolekcija tika papildināta ar vēl vienu Patsy balvu (dzīvnieku pasaules ekvivalents Oskara m) par Hepbernas kaķa tēlojumu šajā filmā.

Mūsdienās daudziem mūzikas cienītājiem vārds Domeniko Skarlati neko da udz neizsaka. Taču 18.gs.sākumā šis itāliešu komponists un klavierspēles meistars bija slavens visā Eiropā. Vienu no komponista slavenākajiem darbiem neiedvesmoja vis kāda vienkārša melodija, bet tas tapis sadarbībā ar Skarlati kaķeni Pulčinellu. Kaķenei p aticis staigāt šurpu turpu pa klavihorda taustiņiem. Parasti tas radīja nejaušu, nenozīmīgu troksni. Taču kādā no šādām "improvizācijas sesijām" komponista kaķene noplinkšķināja neparastu, diezgan lipīgu meldiņu. Skarlati īso gabaliņu pierakstīja bloknotā . Iedvesmojies no kaķenes nospēlētā fragmenta, viņš par šo tēmu sarakstīja veselu fūgu. Skaņdarbs guva momentālus panākumus un ir populārs arī mūsdienās ar nosaukumu "Kaķa fūga". To var noklausīties šeit.

Kaķu mīļotājs slavenās britu rokgrupas Queen dziedātājs Fredijs Merkurijs iemūžināja savu svītraino kaķeni dziesmā "Delilah" grupas 1991.gada albumā "Innuendo". Dziesmā uzskaitītas viņas labās īpašības u n lielā mīlestība pret viņu, taču nav noklusēts arī fakts, ka viņa mēdza apčurāt priekšmetus . Dziesmu var noklausīties šeit.

Jethro Tull dibinātāja Īana Andersona kaķene Rūpija iedvesmoja mūziķa 2004.gada solo albuma "Rupi's Dance" tituldziesmu.

Slavenajai franču rakstniecei u n dumpiniecei Žoržai Sandai piederēja kaķis Mino. Abi bija tik tuvi, ka ieturēja brokastis no viena šķīvja.

2014.gada 15.septembrī Londonā iznāk klajā grāmata par slavenā dizainera Karla Lāgerfelda kaķeni Šupeti ( Choupette , franču valodā nozīmē "kāpostiņš" ) . Grāmatā stāstīts par k aķenes izsmalcināto ēdienkarti un apģērbu, par fotografēšanos glancētajiem žurnāliem, par kaķenes trīs apkalpotājām, i - podu rotaļlietu vietā, par lidojumiem privātajā lidmašīnā ar saimnieku. Baltajai k aķenei ir pašai savs konts tvi terī ar vairāk kā 37 tūkstošu sekotāj u . Filmiņu par k aķeni var aplūkot šeit.

Tā varētu turpināt un turpināt. Kur nu vēl stāsti par pašmāju kaķumīļiem L ato Lapsu, Andri Freidenfeldu... https://www.diena.lv/foto/redakcijas-foto/latvija/palidzesim-lato-lapsam-un-20-kakiem-14028383

VĒL PAR KAĶIEM

Mājas kaķis, tāpat kā suns, ir viens no senākajiem dzīvniekiem, kuri gadsimtiem ilgi dzīvojuši kopā a r cilvēku. Valda uzskats, ka suns ir sameklējis cilvēku, bet cilvēks, savukārt, ir sameklējis kaķi.

Ēģiptē kaķi ir tikuši iecelti svēto kārtā, balzamēti un apbedīti no zelta vai sudraba izgatavotās kastēs, kuras bija bagātīgi rotātas ar dārgakmeņiem. Kaķ i Eiropas valstīs ir arī bijuši ļaunuma simbols, it sevišķi – melnie. Tos no masveida iznīcināšanas ir paglābušas žurkas, jo šo grauzēju iznīcināšanā kaķiem nebija konkurentu.

Vēsturē ir aprakstīti daudzi gadījumi, kad kaķi ir drosmīgi aizstāvējuši savus saimniekus un izglābuši cilvēku dzīvības. Kaķiem par godu ir rīkoti grezni banketi, kuros tie visu dienu varējuši baudīt ēdienus no dažādu šķirņu zivīm – par to, ka, izķerot žurkas, ir paglābuši Ķīnas zemniekus no bada. Kaķi ir darbinieki dažu valstu diene stos, par ko katrs saņem noteiktu samaksu.

Pasaulē eksistē vairāki kaķu muzeji. Japāņi ir radījuši elektronisko kaķu valodas vārdnīcu, bet 2007. gadā Beļģijā pārdošanā parādījās DVD filma, kas domāta kaķiem...

Vācu zoologs Brēms uzskatīja, ka starp citiem zīdītājiem (izņemot pērtiķus) kaķiem ir visaugstākā intelekta pakāpe. Jāpiemin arī kaķu dziednieciskās spējas sāpju un stresa noņemšanā, asinsspiediena pazemināšanā. Un cik nav dzirdēts par kaķu spējām redzēt paralēlās pasaules (prātā nāk filma “Spoks” ar D.Mūras un P.Sveizija piedalīšanos). Visu ne uzskaitīt! Laikam tādēļ kaķis ir populārākais mājdzīvnieks pasaulē.